kata CHINTE

Chinte (Vzácné ruce, bojující ruce) je velmi stará kata, která má pravděpodobně svůj původ v Číně. Je možné, že ve skutečnosti kata byla odvozena z okinawského lidového tance. Na rozdíl od většiny Shotokan kata ji cvičí více ženy než muži. Skládá se převážně z kruhových pohybů oproti častějších přímých.

Někdy se název kata Chinte překládá jako „Bambusové ruce“. Je možné, že původní forma vyučovala strategii obrany, kdy se obránce bránil pomocí zbraně vyrobené z kousků bambusu nazývané Chinte. Má se za to, že zbraň vznikla na Okinawě a s určitostí nešlo o hospodářské náčiní. Zbraň sloužila ke zpevnění obráncova předloktí při blokování a špičaté ukončení zbraň předurčovalo na nekompromisní použití k protiútoku. Pozoruhodné je, že obě ruce obránce byly stále volné a zbraně jako Bo, Tonfa nebo Yari byly proti bojovníkovi s Chinte téměř neúčinné.

Zdá se, že kata upřednostňuje techniky vhodné pro ženy, protože neobvyklé pohyby se často zaměřují na zranitelné oblasti, jako jsou oči (Nihon nukite). Aby byly účinné, je zde zapotřebí mnohem méně hrubé síly.

Chinte má některé málokdy se vyskytující pohyby, jako je bodnutí do oka, kruhové pohyby (naznačují čínský původ) a poslední tři odskoky, které jsou ve světových bojových uměních jedinečné. Kata obsahuje velké množství technik rukou, ale pouze jediný kop Mae geri.

Závěrečné tři skoky vzad se někdy vysvětlují jako úklony odcházející ženy. Také je možné, že mohly být zavedeny kvůli soutěžím, aby se karateka vrátil do výchozí pozice. Jejich interpretace je problematická a v současnosti jsou tyto odskoky příčinou toho, proč je u mužů závodníků tato kata poměrně neoblíbená.

Zvláštností je také svislý úder Tate tsuki, prováděný do dlaně druhé ruky. Tyto velmi staré techniky jsou založené na tom, že mohly udeřit samuraje do brnění. Energie úderu byla přenášena brněním do těla samuraje a šoková vlna se rozlila v celém těle. Přidržením druhé ruky nebyla možnost zpětného ústupu. Zvenku nebyly vidět žádné škody, ale vnitřní orgány utrpěly velká zranění.

Sensei Gichin Funakoshi se pokusil pojmenovat Chinte jako „Shoin“, ale jméno se neujalo. Proč byly některé změny názvů mistra přijaty a jiné ne, není známo, ale zdá se, že je to čistě náhoda.

Populární příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *